Ameliyathane Kapısı

Ameliyathane Kapısı

 

Ameliyathane Kapıları Yüksek Sızdırmazlık Özelliğine Sahip Olup İçeriden Dışarıya ve
Dışarıdan İçeriye Herhangi Bir Şekilde Hava Giriş Çıkışı Olmasını Engellemektedir.

Kapılar, her yapı için standart bir eleman olup okul, hastane, kütüphane, laboratuvar, konut vb gibi her türlü yapı için en temel ve gerekli bileşenlerden biridir. Yapı elemanları sektörüne baktığımız zaman, kullanıldığı ortam ve kullanım amacına göre farklı türde kapılar görmek mümkündür.

Örneğin, bir apartman dairesi ile müstakil bir villada kullanılan kapının tasarımı ve yapısal özellikleri birbirinden farklı olabilmektedir. Bunun yanında, bir iş yer ile bir kütüphanenin giriş çıkış kapısı yine farklı özelliklere sahip olacaktır.

Eğer, söz konusu alan bir ameliyathane ise kapı tasarımlarında çok daha farklı spesifikasyonlar bulunacaktır. Zira, ameliyathaneler, insan sağlığı için çok kritik tıbbi operasyonların gerçekleştirildiği ortamlar olduğundan, ameliyathanenin içinde ve çevresinde bulunan her türlü unsur gibi kapıların da özel tasarlanmış olması gerekmektedir. Bu bağlamda, bu kapılar için özel ameliyathane kapısı gibi tanım yapmak daha doğru olacaktır.

 

Ameliyathane Kapısı Nedir?

Ameliyathane kapısı denilince aklımıza, evlerimizdeki, okul ve işyerlerimizdeki, alışveriş dükkanlarındaki, ofislerdeki, kısacası çevremizdeki her türlü mekanda gördüğümüz kapılardan çok daha farklı bir kapı gelmelidir. Zira, ameliyathane kapıları, bu tür yerlerdeki hiçbir kapıya benzememekte ve çok daha sofistike bir tasarım özelliklerine sahiptir.

Ameliyathanelerin içerisinde ultra temiz bir hava bulunduğundan ve bu havanın sıcaklığı, nemi, içerdiği partikül sayısı ve ortam içerisindeki sirkülasyonu kesinlikle muhafaza edilmesi gerektiğinden, ameliyathane kapıları yüksek sızdırmazlık özelliğine sahip olup içeriden dışarıya ve dışarıdan içeriye herhangi bir şekilde hava giriş çıkışı olmasını engellemektedir.

Bunun yanında, bu kapıların yüzeyi de yine steril ortamlara uygun olacak şekilde kaplanmaktadır. Ameliyathane kapılarını incelediğimizde kapalama malzemesi olarak genellikle paslanmaz çelik, kompakt laminant veya antibakteriyel özelliklere sahip MDF-lam kullanıldığını söyleyebiliriz. Bu kapılar, kendi içerisinde farklı sınıflara ayrılabilmektedir.

Örneğin, her ameliyathane kapısının ölçüsü aynı olmadığı gibi, çalışma şekli de aynı olmayabilir. Bazı ameliyathane kapıları manuel olarak bir kapı kolu vasıtasıyla açılabildiği gibi bazıları fotoselli olup otomatik olarak açılıp kapanmaktadır. Bunun yanında, tek kanat ve çift kanat olacak şekilde tasarlanmış kapı modelleri de mevcuttur. Günümüzde en sık tercih edilen ameliyathane kapılarının otomatik çalışan modeller olduğunu söyleyebiliriz.

Ameliyathane Kapısı Nerelerde Kullanılır?

Ameliyathane kapılarının en sık kullanıldığı yerler isminden de anlaşılacağı üzere hastanelerdeki ameliyathane ortamlarıdır. Fakat bu kapılar, kendini ispatlamış birtakım özellikleri sayesinde, ameliyathaneler dışındaki bazı mekanlar için de kullanılabilmektedir. Örneğin, laboratuvarlar, yoğun bakım üniteleri; hassas işlemlerin, test veya analizlerin gerçekleştirildiği ve hava temizliğinin kritik derecede önemli olduğu ortamlar için de yine ameliyathane kapıları tercih edilmektedir. Bu kapılar standart birtakım özelliklere sahip olmakla beraber, istenildiğinde farklılaştırılabilmektedir. İçerisine ses veya yangın yalıtımı özelliği olan paneller yerleştirililip daha güvenli hale getirilerek yine ameliyathanelerde veya başka ortamlarda rahatlıkla kullanılabilmektedir.

Neden Bizi Tercih Etmelisiniz?

Ameliyathane kapıları, birçok yönüyle standart ortamlarda kullanılan kapılardan ayrılmaktadır. Bu nedenle, bu kapıların tasarımı, üretimi, montajı, servis ve bakım gibi süreçleri uzmanlık ve tecrübe gerektirmektedir. Bu nedenle, kullanıcıların bu kapılarla ilgili bir hizmet talebi olduğunda, teknik kadrosu, satış ve yönetim ekibi olarak bu konuda yeteri kadar uzmanlık sahibi olan firmalarla çalışmasında fayda vardır.

Firmamız da ameliyathane kapıları özelinde geçmişten bugüne edindiği tecrübeler ve hizmet verdiği sayısız müşterisi ile bu sektörde giderek büyüyen bir değer olmakta ve hizmet kapsamını her geçen gün artırmaya devam etmektedir. Ameliyathane kapısı ihtiyacınızı uygun fiyatlar ile en kısa sürede çözebilen firmamıza telefon, e-posta veya diğer iletişim kanallarından istediğiniz zaman ulaşabilirsiniz.